Olé-lehti 5/2007 Testamentin laatiminen Espanjassa Espanjan perintökaari muistuttaa paljon Suomen vastaavaa. Tavarataivas Sisustaja löytöretkellä 100 …
Kun joillakin paikkakunnilla Espanjassa katsoo, miten taloja on rakennettu, tulee helposti siihen tulokseen, että täällähän saa tehdä mitä vaan. Useat asunnonetsijätkin ovat tulleet kasvotusten sellaisten myyntitilanteiden kanssa, missä myynnin kohteena olevan asunnon tai – vielä useammin talon – papereissa ei olekaan ollut kaikki kunnossa.
Sulavasuinen myyjä vakuuttelee kuitenkin, että vaikka escituraan eli lainhuudatusasiakirjaan ei olekaan merkitty asunnon koko pinta-alaa, tämä on ihan laillisesti paikallaan.
Usein vedotaan siihen, että mikäli rakennus – tai siihen lisätty osa – on ollut todistettavasti paikoillaan viimeiset kymmenen vuotta, sitä ei lain viomasta enää voi purkaa.
Harvempi tulee ehkä ajatelleeksi, että laittoman lisärakentamisen ongelmat eivät lopu purku-uhan umpeutumiseen. Entä sitten, kun sattuu vahinko? Espanjaa tänä talvena piiskanneet sateet ovat osoittaneet monille, että mikäli tonttia, mille asunto on rakennettu, ei ole kaavoitettu asianmukaisesti, siihen voi olla olemassa hyvä syy. Tontti saattaa sijaita joenuomassa, vaikkakin rakennus- tai myyntihetkellä kuivassa sellaisessa. Tai se saattaa sijaita väylällä, jota pitkin kulkee padosta purettava ylimääräinen vesi.
Nämä kaikki kysymykset ovat saattaneet kuivuuden aikana tuntua naurettavilta – ja kuivuushan Espanjaa on eniten piinannut viime vuosina. Mutta nyt on monilla alueilla nauru kaukana.
Andalusiassa on useita alueita niin pahasti veden peitossa, että joillakin paikoilla kokonaisista kylistä näkyvät vain talojen katot – joistakin taloista ei edes sitä. Useimmat näistä veden alle jääneistä taloista on aikanaan rakennettu laittomasti esimerkiksi viljelymaalle tai joenuomaan.
Kuka korvaa vedessä lainehtivat huonekalut ja pilaantuneet seinät? Tiettävästi ei kukaan. Mikäli asuntton, jota olet ostamassa, on rakentamisen jälkeen tehty laajennuksia, ota tarkasti selville, millainen rakennuslupa niille on pyydetty.
Pintaremonttiin tarkoitettu obra menor -lupa ei anna lupaa rakentaa uusia seiniä tai edes kattoa, ja mikäli projektilla ei ole kaupunginarkkitehdin leimaa, voidaan tulevaisuudessa olla pahoissa vaikeuksissa.
6 Pääkirjoitus: Riskirakentamista
8 Jyrki Palo: Espanja ja Kreikka
9 Kolumni: Uusissa ympyröissä
10 Ajassa mukana -aiheita muun muassa: Polemiikkia synnyttänyt kunigasperheen haastattelu, Uusi aborttilaki hyväksyttiin, Markkinoilla liikaa likviditeettiä, Málagan kaupungintalolle jättisakot
15 Muistoissamme
16 Menossa mukana
17 Lukijan kynästä
18 Turvaa yksityisestä sairasvakuutuksesta
20 Pidä lapsesi turvassa
24 Kela vastasi kansalle
28 Kesäksi Espanjasta Suomeen: Vertailussa autoreitit
32 Olé-gallup: Suomalaiset autoilevat mielellään
33 Uutta nousua etsimässä
35 Oléellisia ajatuksia: Masentavan taantuman käsikirja
36 Sevillan seitsemän pyhintä päivää
42 Helvetin rotkosta pyhiin korkeuksiin Adejessa
45 Kahvia, käsitöitä ja hyvää keskustelua
48 Espanjan asuntopörssi
58 Gran Canarian helmet
64 Olé 25 vuotta: Espanjaan selvin paperein
66 Minun Espanjani: Rakkaus ei kysy passia
69 Kotona maailmalla – yksin ja yhdessä
70 Puutarhan aarteet: Vihreitä papuja pataan
72 Tapaksien uusi elämä
73 Viinivinkki
75 Vastaanotolla: Lisäravinteet tarpeen Espanjankin talvessa
76 Claro que hablo español XV: Refleksiiviverbit ja kysymyssanoja
78 Siveltimen ja sanan voimalla
81 Papin porinat: Perheen puolustus
82 Takaisin hidalgojen maahan
86 Kansiäänestyksen tulokset
88 Palveluhakemisto
93 Lukijatutkimus
97 Palvelukortti
98 Ristikko